Visit our global site
Rozšířené nutriční informace (GDA)

Zdravý životní styl je aktuálním trendem současné doby. Zajímá se o něj stále více spotřebitelů a snaží se dodržovat jeho zásady. V souladu s nimi je třeba udržovat rovnováhu mezi množstvím energie přijaté jídlem či pitím a vydané fyzickými aktivitami. Proto se společnost  Mars rozhodla  uvádět na obalech svých potravin údaje ,  které spotřebiteli poskytnou všechny přehledné informace o nutričním složení výrobků a pomohou mu tak při sestavování vyváženého jídelníčku

Rozšířené nutriční informace

Výzkumy prokázaly, že spotřebitel požaduje srozumitelné a přehledné nutriční značení. Společnost Mars dobrovolně uvádí základní nutriční údaje na svých výrobcích již od r. 2004. Od roku 2007 jsou tyto základní údaje  rozšířeny o informace o doporučeném denním množství (guideline daily amounts, GDA). GDA poskytuje spotřebitelům jednoduchou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, případně hlavních živin (bílkovin, sacharidů, cukrů, vlákniny, tuků, nasycených mastných kyselin, sodíku) na osobu.

Co znamenají hodnoty GDA?

Velkou předností nového značeni je jeho přehlednost a srozumitelnost, protože obsah energie i jednotlivých živin je přepočten na procenta z celkového doporučeného příjmu – je tedy ihned patrné, že když sníme daný produkt, přijmeme tím například 18 %  z celkového denního energetického příjmu, pokryjeme tím 5 % doporučeného příjmu sacharidů apod. Protože se požadavky na výživu mění v závislosti na věku, hmotnosti, výšce, pohlaví a úrovni fyzické aktivity, nepředstavují GDA hodnoty cíle, kterých má být dosaženo, ale doporučené hodnoty, které byly stanoveny pro zdravou ženu s průměrnou tělesnou hmotností a střední fyzickou aktivitou. Požadavky na energii se pohybují v rozmezí 5 800 až  13 000 kJ (1 400 až 3 100 kcal) denně u dětí, 9 240 až 11 340 kJ (2 200 až 2 700 kcal) denně u mužů a 7 560 kJ až 9 240 kJ (1 800 až 2 200 kcal) denně u žen. 

Navigace ve světě živin a kalorií

Co jsou to živiny?

Živiny jsou složky stravy, které „vyživují“ tělo a jsou využívány k růstu a vývoji. Zahrnují bílkoviny, sacharidy a tuky. Vláknina sice nepřispívá přímo k růstu a vývoji, ale je důležitá pro správné zažívání, a tak je též vhodné o jejím zastoupení v potravinách vědět více. Etikety jsou „průkazy totožnosti“ pro potraviny, které nakupujeme a konzumujeme.

Energie

Je dodávána konzumací sacharidů a tuků, z bílkovin pouze výjimečně. Vyjadřuje se v kilokaloriích (kcal) a kilojoulech (kJ). 
1 kcal = 4,2 kJ

Energetická hodnota v kcal a kJ:

1 g bílkovin = 4 kcal = 17 kJ
1 g sacharidů = 4 kcal = 17 kJ
1 g tuku = 9 kcal = 37 kJ

Bílkoviny

Skládají se z aminokyselin a jsou nezbytné pro růst a obnovu tělních tkání. Mezi zdroje bílkovin patří maso a výrobky z masa, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny.

Sacharidy

Zajišťují „palivo“ pro tělo. Skládají se z jednoduchých sacharidů a dělí se na monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. Mezi zdroje sacharidů složených – polysacharidů – patří pečivo (zejména celozrnné), brambory, výrobky z obilovin, rýže a těstoviny. Jednoduché cukry jsou obsaženy například v ovoci, medu, zelenině a slazených výrobcích obecně.   

Tuky

Jsou zdrojem energie a mastných kyselin, z nichž některé jsou tzv. esenciální. To znamená, že si je tělo nedokáže samo vytvořit a musíme mu je dodávat ze stravy. Tuk je také potřebný pro správné využití vitaminů rozpustných v tuku a je nezbytný pro funkci buněk. Skládá se z mastných kyselin (nasycených, mononenasycených a polynenasycených), které jsou pojmenovány podle jejich chemické struktury.

Vláknina

Napomáhá trávení a reguluje pocit nasycenosti. Zdroji vlákniny jsou celozrnné cereálie, chléb a pečivo, zelenina, luštěniny a ovoce.

Sodík

Je složkou kuchyňské soli a jiných přísad a přirozeně se vyskytuje v některých potravinách. Pro výpočet ekvivalentu soli v potravině je třeba obsah sodíku vynásobit koeficientem 2,5.      

Vitaminy a minerální látky

Ačkoliv jsou přítomny v malých množstvích, jsou nepostradatelné pro správnou funkci organizmu. Různé potraviny obsahují různé vitaminy a minerální látky. Proto aby byl zajištěn jejich dostatečný příjem, měla by být strava co nejpestřejší. Někdy jsou vitaminy označovány písmeny abecedy např. A, C, D, E, zatímco jinde se používají názvy např. thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3). Minerální látky jsou označovány podle jejich chemického názvu např. vápník, železo, hořčík.

Nutriční informace o našich výrobcích

Bílkoviny, sacharidy, vláknina....Jaké složení má moje oblíbená čokoládová tyčinka? Navštivte panel na pravé straně této stránky a podívejte se na podrobné nutriční hodnoty tyčinek Mars, Snickers, Milky Way, Milky Way Minute, Bounty, Twix a M&M's.

Informační web www.gda.cz

 


Ve spolupráci s ostatními výrobci potravin se společnost Mars od r. 2009 podílí na přípravě portálu www.gda.cz (nebo www.nutricnibublina.cz) Tento portál nabízí spotřebitelům podrobné informace o nutričním značení, úloze jednotlivých nutrientů ve stravě, nabízí pomoc při vytváření zdravého stravovacího režimu a nezapomíná ani na význam fyzické aktivity. Jedinečnou fukcí webu je aplikace "POROVNEJTE SI SVŮJ VÝDEJ A PŘÍJEM". Pomocí tohoto interaktivního nástroje má spotřebitel možnost spočítat si svůj skutečný energetický výdej a porovnat ho s energetickým příjmem.

Nutriční informace- čokoládové výrobky

Náš závazek

Poznejte, v co věříme a jaké je naše krédo pro podnikání na celém světě.

Udržitelné pěstování kakaa