Visit our global site
Historie
Rodinná firma Mars

 

Společnost Mars se řadí mezi přední světové značkové výrobce. Tato rodinná firma vytváří každoročně obrat přes 30 miliard dolarů. Základem jejího úspěchu však nejsou peníze, nýbrž neustálá kreativita a instinkt pro nastupující trendy – vlastnosti, které společnost Mars krok za krokem neustále pohánějíuž  kupředu téměř celé století.


Příběh začal v roce 1911 v americkém přístavu Tacoma, ležícím na severozápadním pobřeží Tichého oceánu. Frank C. Mars měl v kapse 400 dolarů a věděl, jak se vyrábí čokoládové cukrovinky. Ve své vlastní kuchyni založil “Továrnu na sladkosti”, která mu poskytla skromný příjem. To však tomuto mladému cukráři nestačilo. Chtěl vyrobit něco jiného, něco zcela nového – čokoládu, na kterou by lidé stáli fronty. V roce 1923 – to se již s rodinou vrátil zpět domů do Minnesoty – dostal nápad. Společně se svým synem Forrestem spojil chutě tří  tehdy oblíbených cukrovinek: čokoládových bonbónů, čokoládové tyčinky a sladového mléka s příchutí karamelu. Jejich výtvor byl delší a větší než jakýkoli jiný z tehdejších bonbónů nebo čokoládových tyčinek a přidaná chuť karamelu byla silnější než ve sladovém mléce. Byla to čokoládová tyčinka plněná hustou, krémovou a vláčnou náplní, která se prodávala více, než si kdy dokázali představit. Toto byl základní kámen dláždící cestu ke globální společnosti Mars, Incorporated.

Lahůdky pro domácí zvířata

Poté, co se společnost Mars stala ve Spojených státech zavedenou značkou, rozhodla se firma expandovat přes Atlantský oceán do Evropy – takříkajíc zpátky ke kořenům, neboť předci rodiny Mars pocházeli z Holandska. Forrest Mars do Anglie přicestoval v roce 1932 a ve městě Slough založil “Mars Confectionery”. Po pouhých třech letech se ukázalo, že má stejně jako jeho otec cit pro nastupující trendy. Kapitál z čokoládového podnikání použil ke koupi malé firmy zvané Chappel Brothers, která vyráběla potravu pro psy. Většina lidí se tehdy domnívala, že krmit domácí zvíře něčím jiným než zbytky od stolu je podivné. Společnost Mars a její značka Chappie si však majitele psů brzy získaly. Nedlouho na to začala firma Mars vyrábět krmivo pro domácí zvířata ve velkém, s použitím vlastních receptů spočívajících na vědeckých normách pro výživu.

Vojenské nápady a jejich civilní využití

Během španělské občanské války potkal Forrest Mars několik vojáků, kteří měli kousky čokolády obalené vrstvou tvrdé cukrové polevy, aby se jim neroztekly. Po návratu domů začal pracovat na výrobě čokoládových bonbónů v barevné cukrové polevě. Takových, které by se „roztekly v ústech, ne v dlani”: M&M’s. Prvními zákazníky se stali vojáci americké armády.

Forrest Mars pokračoval v hledání nových budoucích trendů, další z nich tentokráte našel v roce 1941 společně s Gordonem Harwellem, majitelem společnosti s názvem Converted Rice. Harwell vyráběl rýži, jejíž zrnka se během vaření neslepovala a stále si uchovávala všechny vitaminy. Marsovy dobré kontakty s armádou zajistili spokojené zákazníky – americké vojáky bojující ve 2. světové válce. Proč by tuto vysoce kvalitní rýži neocenila i civilní kuchyně? Při jednom pracovním obědě spolu Hartwell a Mars hovořili o “Uncle Ben’s” – značce, kterou Hartwell začal používat ve třicátých letech. Forrest Mars si uvědomil, že tato značka potřebuje mít tvář. Fotografie, kterou na obalech Uncle Ben’s můžete spatřit i dnes, znamenala onen potřebný průlom. V roce 1952, pouhých 6 let po uvedení předvařené rýže Uncle Ben’s na trh, získala tato značka ve Spojených státech vedoucí postavení na trhu.

Společnost Mars přichází na československý trh

Mars, Incorporated, vstoupila na trh bývalého Československa po politických a ekonomických změnách v roce 1992 jako jeden ze „západních investorů”. O několik let později se v roce 1998 společnost rozhodla investovat do výstavby továrny na výrobu nečokoládových cukrovinek.   Mars Česká republika a Slovensko sídlí na dvou místech. Pobočka pro Českou republiku se nachází v Poříčí nad Sázavou, v překrásném benešovském regionu. Pobočka pro Slovensko se nachází v Bratislavě, hlavním městě Slovenska.

Naše komerční/obchodní divize má nyní více než 130 spolupracovníků v různých funkcích od marketingového přes finanční oddělení, oddělení lidských zdrojů, IT až po prodejní a další oddělení. Díky naší dlouhodobé strategii spočívající na Pěti principech patříme v České republice a na Slovensku mezi spolehlivé a zodpovědné firmy působící v oblasti rychloobrátkového zboží. 

Náš výrobní závod v Poříčí nad Sázavou je jedním z největších výrobních zařízení pro výrobu nečokoládových cukrovinek v České republice i v rámci celé společnosti Mars, Incorporated. Po spojení se společností Wrigley v roce 2008 byla továrna zařazena do segmentu Wrigley, který je součástí skupiny Mars.

Naše výrobní zařízení má téměř 400 spolupracovníků, jeho roční objem výroby dosahuje 14 000 tun cukrovinek značek SKITTLES®, STARBURST®, LOCKETS®, SOLANO®, SUGUS®, AND AIRWAVES®. Významná část cukrovinek vyrobených v Poříčí nad Sázavou směřuje do mnoha evropských zemí v čele s Velkou Británií.   Společnost Mars se řídí nejvyššími principy etiky v podnikání, což přináší řadu výhod nejenom samotné společnosti, ale také jednotlivcům a obchodním partnerům. Naše společnost aktivně podporuje české dodavatele techniky, surovin, obalů i služeb.  

Mars v akci

Držíme se svých zásad ve všem, co děláme.

Globální novinky a zprávy

Navštivte www.mars.com

Naše značky

Lidé na celém světě se nespočetněkrát setkávají s výsledky naší práce.