Visit our global site
Psi a kočky u zubaře

20 máj 2010

Pouze 30 % obyvatel ČR psů čistí svému psovi zuby. Zjistil to tým veterinářů a veterinárních mediků v pojízdné poradně Pedigree. Psí zubařská ordinace odhalila nevědomost pejskařů a nabídla bezplatnou veterinární prohlídku chrupu jejich domácím mazlíčkům. Nejčastější stomatologickou  diagnózou u psů byl zubní plak, zubní kámen, ojediněle zánět dásní a periodontitis, což je zánětlivé onemocnění tkání obklopující zub. Nejčastěji byl tento problém zjištěn u malých plemen. Žlutý karavan Pedigree poradny zopakuje tuto akci v rámce kampaně „Měsíc zdravého chrupu“ také letos.

Mobilní veterinární poradna zahájí letní sezónu 21. července v Praze a do konce srpna stihne projet Kladno, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Most, Děčín, Teplice, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlavu, Brno, Zlín, Olomouc, Ostravu, Opavu, Karvinou, Havířov, Frýdek-Místek a Mladou Boleslav. Poradna Pedigree má šanci zachytit nemocné zuby včas a předejít tak závažnějším zdravotním komplikacím u mnoha psů. Odborníci v pojízdné veterinární poradně pejska zdarma vyšetří a jeho majiteli poskytnou cenné rady, jak se účinně starat o psí chrup. Čištění zubů kartáčkem a zubní pastou je sice ideální prevencí parodontózy, ale není příjemné dětem, natož psům nebo kočkám.

Zánětlivé procesy v ústní dutině psům v počátcích nezpůsobují bolest, proto na ně majitel přichází pozdě. Dle statistik má více než 80 % psů ve věku 20-27 měsíců některé z příznaků onemocnění dásní. Pokud majitel příznaky přehlíží, dochází progresivně ke zhoršování stavu a případná léčba je obtížnější a ekonomicky náročnější. Zánětlivé procesy mají několik fází, z nichž některé jsou ještě bezbolestně řešitelné. Majitelé bohužel netuší, že zánět nekončí tím, že psovi zuby vypadnou, ale může pokračovat rozšířením zánětu do důležitých orgánů a v nejhorším případě i smrtí.

Pražský veterinář, MVDr. Zbyněk Lonský, vysvětluje zásady správné péče o zuby: „Základem účinné prevence onemocnění dásní je čištění chrupu psa minimálně obden. Řadou speciálních studií byla též prokázána účinnost dentálních pamlsků v odstraňování plaku a předcházení vzniku zubního kamene. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem.“

Kočky trpí stomatologickými problémy ve stejné míře jako psi, přesto je stomatologické péči u nich věnována menší pozornost. Uvádí se, že více než 70 % koček ve věku 20-27 měsíců má příznaky zánětu dásní. MVDr. Tomáš Fichtel PhD. z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, upozorňuje na obtížně proveditelné čištění zubů u koček: „Je to dáno jednak velikostí ústní dutiny a jednak osobností kočky, která se velmi nerada podrobuje nepříjemné manipulaci. Čištění zubním kartáčkem se proto stává u mnohých koček problematickou, nebo zcela nemožnou záležitostí. U těchto jedinců je pak jedinou možností ústní hygieny použití pasivních prostředků pro čištění zubů, jako jsou speciálně upravená krmiva se zvýšenou abrazivitou (schopností obrušování) a dentální pamlsky, které lze do určité míry přirovnat ke zvířecím žvýkačkám.“

Žvýkáním dentálních tyčinek Pedigree® Denta Stix dochází u psa k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů a osvěžení dechu. Na podobném principu funguje také dentální pamlsek pro kočky - Whiskas Dentabits®. Tato speciální pochoutka omezuje tvorbu zubního plaku a kamene a působí proti zápachu z ústní dutiny.

Další informace získáte na: www.pedigree.cz nebo www.whiskas.czKorporátne informácie

História

Od domáceho výrobcu cukroviniek k medzinárodnej spoločnosti.

Globálne novinky a správy

Navštívte www.mars.com