Visit our global site
História
Rodinná firma Mars

Spoločnosť Mars sa radí medzi popredných svetových značkových výrobcov. Táto rodinná firma vytvára každoročne obrat cez 30 miliárd dolárov. Základom jej úspechu však nie sú peniaze, ale neustála kreativita a inštinkt pre nastupujúce trendy – vlastnosti, ktoré spoločnosť Mars krok za krokom neustále poháňajú vpred už takmer celé storočie.

Príbeh sa začal v roku 1911 v americkom prístave Tacoma, ležiacom na severozápadnom pobreží Tichého oceánu. Frank C. Mars mal vo vrecku 400 dolárov a vedel, ako sa vyrábajú čokoládové cukrovinky. Vo svojej vlastnej kuchyni založil “Továreň na sladkosti”, ktorá mu poskytla skromný príjem. To však tomuto mladému cukrárovi nestačilo. Chcel vyrobiť niečo iného, niečo úplne nového – čokoládu, na ktorú by ľudia stáli v zástupoch. V roku 1923 – to sa už s rodinou vrátil späť domov do Minnesoty – dostal nápad. Spoločne so svojím synom Forrestom spojil chute troch vtedy obľúbených cukroviniek: čokoládových bonbónov, čokoládovej tyčinky a sladového mlieka s príchuťou karamelu. Ich výtvor bol dlhší a väčší než akýkoľvek iný z vtedajších bonbónov alebo čokoládových tyčiniek a pridaná chuť karamelu bola silnejšia než v sladovom mlieku. Bola to čokoládová tyčinka plnená hustou, krémovou a vláčnou náplňou, ktorá sa predávala viac než si kedy dokázali predstaviť. Toto bol základný kameň dláždiaci cestu ku globálnej spoločnosti Mars, Incorporated. 

Lahôdky pre domáce zvieratá

Po tom, čo sa spoločnosť Mars stala v Spojených štátoch známou značkou, rozhodla sa firma expandovať cez Atlantický oceán do Európy – takpovediac späť ku koreňom, pretože predkovia rodiny Mars pochádzali z Holandska. Forrest Mars do Anglicka pricestoval v roku 1932 a v meste Slough založil “Mars Confectionery”. Po sotva troch rokoch sa ukázalo, že má rovnako ako jeho otec cit pre nastupujúce trendy. Kapitál z čokoládového podnikania použil na kúpu malej firmy zvanej Chappel Brothers, ktorá vyrábala potravu pre psy. Väčšina ľudí sa vtedy domnievala, že kŕmiť domáce zviera niečím iným než zvyškami od stola je podivné. Spoločnosť Mars a jej značka Chappie si však majiteľov psov čoskoro získali. Onedlho po tom začala firma Mars vyrábať krmivo pre domáce zvieratá vo veľkom, s použitím vlastných receptov spočívajúcich na vedeckých normách pre výživu.

Vojenské nápady a ich civilné využitie

Počas španielskej občianskej vojny stretol Forrest Mars niekoľko vojakov, ktorí mali kúsky čokolády obalené vrstvou tvrdej cukrovej polevy, aby sa im neroztiekli. Po návrate domov začal pracovať na výrobe čokoládových cukríkov vo farebnej cukrovej poleve. Takých, ktoré by sa „roztiekli v ústach, nie v dlani”: M&M’s. Prvými zákazníkmi sa stali vojaci americkej armády.

Forrest Mars pokračoval v hľadaní nových budúcich trendov a ďalší z nich tentoraz našiel v roku 1941 spoločne s Gordonom Harwellom, majiteľom spoločnosti s názvom Converted Rice. Harwell vyrábal ryžu, ktorej zrnká sa počas varenia nezlepovali a stále si uchovávala všetky vitamíny. Marsove dobré kontakty s armádou zaistili spokojných zákazníkov – amerických vojakov bojujúcich v 2. svetovej vojne. Prečo by túto vysokokvalitnú ryžu neocenila aj civilná kuchyňa? Pri jednom pracovnom obede spolu Hartwell a Mars hovorili o “Uncle Ben’s” – značke, ktorú Hartwell začal používať v tridsiatych rokoch. Forrest Mars si uvedomil, že táto značka potrebuje mať tvár. Fotografia, ktorú na obaloch Uncle Ben’s môžete vidieť aj dnes, znamenala onen potrebný prielom. V roku 1952, sotva 6 rokov po uvedení predvarenej ryže Uncle Ben’s na trh, získala táto značka v Spojených štátoch na trhu vedúce postavenie.

Mars v Českej republike a na Slovensku

Mars, Incorporated, vstúpila na trh bývalého Československa po politických a ekonomických zmenách v roku 1992 ako jeden zo „západných investorov”. O niekoľko rokov neskôr sa v roku 1998 spoločnosť rozhodla investovať do výstavby továrne na výrobu nečokoládových cukroviniek.

Mars Česká republika a Slovensko sídli na dvoch miestach. Pobočka pre Českú republiku sa nachádza v Poříčí nad Sázavou, v prekrásnom benešovskom regióne. Pobočka pre Slovensko sa nachádza v Bratislave, hlavnom meste Slovenska.

Naša komerčná/obchodná divízia má teraz približne 130 spolupracovníkov v rôznych funkciách od marketingového cez finančné oddelenie, oddelenie ľudských zdrojov, IT až po predajné a ďalšie oddelenia. Vďaka našej dlhodobej stratégii spočívajúcej na Piatich princípoch patríme v Českej republike a na Slovensku medzi spoľahlivé a zodpovedné firmy pôsobiace v oblasti rýchloobrátkového tovaru.

Náš výrobný závod v Poříčí nad Sázavou je jedným z najväčších výrobných zariadení na výrobu nečokoládových cukroviniek v Českej republike aj v rámci celej spoločnosti Mars, Incorporated. Po spojení so spoločnosťou Wrigley v roku 2008 bola továreň zaradená do segmentu Wrigley, ktorý je súčasťou skupiny Mars.

Naše výrobné zariadenie má okolo 400 spolupracovníkov, jeho ročný objem výroby dosahuje 14 000 ton cukroviniek značiek SKITTLES®, STARBURST®, LOCKETS®, SOLANO®, SUGUS®, AND AIRWAVES®. Významná časť cukroviniek vyrobených v Poříčí nad Sázavou smeruje do mnohých európskych krajín na čele s Veľkou Britániou.

Spoločnosť Mars sa riadi najvyššími princípmi etiky v podnikaní, čo prináša mnoho výhod nielen samotnej spoločnosti, ale tiež jednotlivcom a obchodným partnerom. Naša spoločnosť aktívne podporuje českých dodávateľov techniky, surovín, obalov i služieb.

Mars v akcii

Držíme sa svojich zásad vo všetkom, čo robíme.

Globálne novinky a správy

Navštívte www.mars.com

Naše značky

Ľudia na celom svete sa nespočitateľnekrát stretávajú s výsledkami našej práce.